Oslovuje vás skôr mini pôžička alebo maxi úver?

Bez ohľadu na to, či vás zaujala mini pôžička alebo dlhodobý úver, vyvarujte sa skokom do neznáma a získajte si o tom, ako funguje mini pôžička a aké sú rozdieli oproti tomu, ak by ste požiadali v banke o veľký úver. Minipôžička je v podstate krátkodobá finančná výpomoc. Platí však stále:  Nežiadajte o pôžičky  predtým, kým nebudete mať jasno v tom, akú sumu zo svojho príjmu si môžete dovoliť použiť na mesačné splátky pôžičky, sumu za predĺženie splatnosti pôžičky alebo či zvládnete vysporiadať celkovú istinu mini pôžičky alebo aj dlhodobého úveru v rozumnom čas.

Koľko si môžete dovoliť mesačne splácať z pôžičky?

Vypočítate si to jednoducho: Zo svojho čistého mesačného príjmu odpočítajte všetky mesačné výdavky (nájomné, stravu, elektrinu, plyn, vodu, školu atď.). To, čo Vám po odpočítaní zostane, môžete použiť ako mesačnú splátku pôžičky. Odporúčame Vám však ešte si niečo nechať ako rezervu – pre nepredvídané udalosti. Keď už viete, koľko si môžete dovoliť splácať, vyberte si výšku pôžičky.

Koľko si potrebujete požičať?

Nepožičiavajte si viac, ako v skutočnosti potrebujete. Pri každej pôžičke si môžete vybrať niekoľko rôznych dĺžok splácania. Čím dlhšiu splatnosť pôžičky si vyberiete, tým bude Vaša mesačná splátka nižšia. Ak napríklad dokážete mesačne splácať 50 € a potrebujete si požičať 1 000 €, vyberte si radšej pôžičku so splatnosťou 36 mesiacov a splátkou vo výške 44 €, ako pôžičku so splatnosťou 24 mesiacov a vyššou splátkou 55 €. Ak si potrebujete požičať 1 000 €, požičajte si 1 000 € a nie viac. Splátkou vo výške 50 € sa dá splácať aj vyššia pôžička, ale budete ju splácať oveľa dlhšie. Využívajte kalkulačky, napr. www.minipozicka.sk

Je lepšia zabezpečená alebo nezabezpečená mini pôžička?

Zabezpečené pôžičky sa poskytujú vo vyšších sumách ako nezabezpečené pôžičky a majú obvykle aj o niečo lepšie podmienky (úrokové sadzby). Ak si plánujete vziať pôžičku do 2 000 až 3 000 €, zabezpečenie nepotrebujete. Pri vyšších pôžičkách, ak o pôžičku nežiadate ako manželia, je zabezpečenie podmienkou. Vyžaduje sa buď zabezpečenie ručiteľom alebo zabezpečenie nehnuteľnosťou. Či už je pôžička zabezpečená alebo nie, vždy ju musíte byť schopný splácať. O tom, či pôžičku dostanete alebo nie, rozhoduje na základe Vami predložených podkladov veriteľ (ten, kto Vám peniaze požičiava)

Poistiť si mini pôžičku alebo nie?  mesačné splátky alebo nie?

Poistenie mesačných splátok je určite výhodné, ak si pôžičku beriete na dlhšie časové obdobie. U mini pôžičky nie je potrebné. Pokiaľ ste si istý, že počas splácania pôžičky neprídete o prácu, stačí Vám základné poistenie, alebo sa poistiť vôbec nemusíte. Ak si pôžičku beriete na viac ako rok či dva a nemáte istotu, či Vás zamestnávateľ neprepustí, poistenie Vám odporúčame. Inšpirujte sa na www.allianzsp.sk  V prípade mini pôžičky to nie je potrebné.

 

 

[–]