Veľkonočné tradície – spestrite si nimi sviatky (aj bez pôžičky)

Ak by sme dnes chceli zhrnúť Veľkonočné zvyklosti slovenských domácností, zistili by sme, že väčšina zostáva verná príprave tradičných jedál, ku ktorým pridajú účasť na svätých omšiach a šibačku či oblievačku v rodinnom kruhu. Hojnosťou sa blížia k vianočným sviatkom, preto mnohí aj pred Veľkou nocou využijú napríklad rýchle pôžičky. Lenže Veľká noc nebola vždy len o tom.

Pôst ako obnova zmýšľania

Pôst je podobne ako viera individuálnym činom. Jeho chápanie ovplyvňuje naše ciele, predsavzatia i vôľu. Kým v minulosti to bolo skôr z núdze, dnes sa ľudia postia z rôznych dôvodov; jedni sa tým utvrdzujú vo svojej viere, iní si chcú dokázať pevnú vôľu a veľa ľudí považuje pôst za prirodzenú pomoc svojmu zdraviu najmä po dlhej zime. Keďže žijeme vo svete plnom lákadiel, je oveľa tažšie vybrať to dobré.

Šibačka a oblievačka

Kedysi chodili oblievať a šibať dievčence len mládenci. V mládeži sa videla budúcnosť, boli pokračovateľmi rodu. Šibanie mladými prútikmi bolo rituálom prenesenia životodarnej sily na dievčence a symbolizovalo svižnosť, ohybnosť a plodnosť. Voda znamenala sviežosť, očistenie, zdravie. Tradície sa však porušili a dnes už chodí šibať ktokoľvek.

Maľovanie vajíčok

Už len málokto dá súčasnému chlapcovi vajíčko – pôvodný obdarúnok pre šibača. Najžiadanejšou výslužkou sú dnes väčšinou sladkosti a peniaze. Keď však nechcete zapadnúť do davu, urobte niečo originálne. Kedysi, cez tzv. pašiový týždeň, zdobili dievčatá kraslice ornamentami vyškrabávaním alebo pomocou vosku. Farbili ich bez chémie, napr. v káve, vývare z cibuľových šupiek, jelšovej kôry, alebo z orechových listov a šafranu.

Pletenie korbáča

Hoci je korbáč, ako symbol Veľkej noci, v mestských stánkoch a obchodoch ľahko dostupný, hviezdou budete práve s takým, ktorý si vyrobíte sami. Vyberte sa do prírody a nazbierajte si vlastné prúty. Vyberajte také, ktoré nie sú ani vysušené, ale zároveň nemajú žiadne púčiky. Musia byť dostatočne ohybné a aby sa vám pri práci nelámali.

[–]