Požičky a darčeky na úver ohrozujú rodinný rozpočet, bezpečnejšia je mini pôžička.

Pred Vianocami stúpa počet poskytnutých spotrebných úverov a pôžičiek, ktoré sú pre mnoho domácností najrýchlešiou cestou k peniazom. Po sviatkoch však prichádza realita, často so smutným koncom a zbytočným zadlžovaním sa. Viaceré pôžičky sa musia splácať  bez ohľadu na to, či sú to pôžičky bez ručiteľa, mini pôžičky, alebo maxi úvery. V takej situácii je lepšie počkať a najmenší potrebný obnos peňazí získať prostredníctvom poskytovateľov mini pôžičky.

 

Pôžičky a darčeky na úver

Štatistiky národnej banky hovoria jasne. Pôžičky idú na dračku. V novembri a decembri je objem poskytnutých spotrebných úverov približne o 20 % vyšší ako po iné mesiace v roku. Spomienkou na Vianoce sa stávajú nové hodinky, šperky, elektronika či drahé dovolenky. A to aj napriek tomu, že mnohí na ich kúpu vlastné finančné prostriedky nemajú.

„Ľudia pre spokojnosť a šťastie v rodinách hľadajú pred Vianocami všetky dostupné možnosti financovania darčekov. Spotrebné úvery pre nás predstavujú ideálny spôsob, ako si čo najrýchlejšie splniť svoj sen. Často však so smutným koncom a zbytočným zadlžovaním sa,“ hovorí Marek Kunošík zo spoločnosti, ktorá sa zaoberá finančným poradenstvom.

Úrokové sadzby spotrebných úverov v posledných rokoch klesli a ich dostupnosť stúpala, vďaka čomu sa stali oveľa populárnejšími. Navyše, práve v tomto období sú potenciálni klienti bankových a nebankových inštitúcií atakovaní ponukami na pôžičky, úvery aj hypotéky z každej strany.

 

Rady odborníka

„V predvianočnom období sú mnohí z nás pod veľkým stresom. Nedostatok finančných prostriedkov na zabezpečenie si príjemných a štedrých sviatkov vedia poskytovatelia úverov využiť vo svoj prospech. Ohrození sú najmä seniori,“ varuje odborník na pôžičky a úvery.

„Rozhodne ľuďom odporúčam, aby pozorne čítali, čo podpisujú. Týka sa to produktov bankových aj nebankových inštitúcií. Náklady spojené s úvermi oboch typov sú značne vysoké a môžu ohroziť rodinný rozpočet. Kto nemá skúsenosť, mal by siahnuť po jendoduchších produktoch, kde sú jasné a viditeľné všetky poplatky vopred. Aby ste vyriešili svoju krátkodobú situáciu, nepotrebujete často dlhodobý úver a ani pôžička na rok nie je potrebná. Postačuje mini pôžička na jeden mesiac s možnosťou predĺženia splatnostni takejto minipôžičky.

Ďalší jednoduchý spôsob, ako úver ohodnotiť a spoznať, či je pôžička výhodná alebo nákladná, je všimnúť si ročnú percentuálnu mieru nákladov, tzv. RPMN. Ak je vyššia ako 20 %, odporúčam od úveru upustiť. Aj pôžičky s RPMN okolo 20 % ročne je najlepšie zbaviť sa čím skôr, či už ju rýchlo splatiť alebo nahradiť (prefinancovať) výhodnejším úverom alebo pôžičkou,“ radí odborník.

 

Pôžičky alebo finančná rezerva?

Problémom slovenských domácností je, že náklady spojené so splácaním úverov a pôžičky často prevyšujú 30 % príjmov. Z toho dôvodu nemajú možnosti na tvorbu rezervy.

„Je dôležité uvedomiť si, že každá situácia sa dá riešiť. Aj osobné financie, ktoré je možné optimalizovať. Vďaka službám finančného sprostredkovateľa je možné osobné výdavky nastaviť tak, aby došlo k tvorbe finančnej rezervy. Vďaka nej tak môžu byť Vianoce skutočne šťastné a veselé. Aj po ich skončení,“ dodáva odborník na rodinné financie, pôžičky a úvery.

[–]